wtorek, 12 lipca 2011

Is Tropical

Pierwotnie ta notka miała być recenzją płyty, jednak ponieważ recenzja wbrew pozorom jest zadaniem niebywale trudnym, nie podjąłem się jej i postanowiłem pozostać przy krótkim 'newsie'.Co by dobrego nie mówić o brytyjskiej scenie muzycznej, nie da się ukryć, że od czasu debiutu Oasis, czyli równych już dwudziestu lat, jest ona wylęgarnią podobnych sobie kopii. Nie będę wymieniał z nazwy, ale każdy z nas zna przynajmniej dwa zespoły bliźniaczo do siebie podobne, czy to ze względu na brzmienie, imidż czy też melodykę. Wiele ze współczesnych, młodych zespołów 'indie' jest piorunująco wręcz podobna do swoich idoli i mam wrażenie, że nawet nie próbuje wyjść poza utarty schemat typowej brytyjskiej piosenki popowo-rockowej.

Is Tropical to zespół zupełnie inny. Pierwsze moje wrażenie po przesłuchaniu ich pierwszego singla, South Pacific, nie było zbyt dobre. Melodia strasznie naiwna, bardzo amatorski wokal oraz 'tanie' brzmienie. Jak się jednak okazało, wszystkie trzy te cechy po podejściu do nich w odpowiedni sposób stają się najmocniejszymi argumentami stojącymi za Is Tropical.
Zespół sam w jednym z wywiadów przyznał się, że nie chce mieć wiele do czynienia z współczesną muzyką brytyjską, o amerykańskiej już nie mówiąc. Ta trójka młodych chłopaków czuje się europejczykami i to z dorobku całej europy czerpią inspiracje.
Najkrócej brzmienie Is Tropical można opisać jako fuzję szantów z popem i tanią, syntezatorową elektroniką. Ich kompozycje zawierają ciekawe, gitarowe wstawki, przesterowane syntezatory i tłuste bity automatów perkusyjnych. Jednak patrząc na piosenki 'Is Tropical' jako na całość, jest to naprawdę prawdziwie nowa fala w muzyce popularnej, której nie każdy da się skusić, lecz mimo wszystko trudno jest się jej oprzeć.

Nowo wydany debiutancki album 'zamaskowanej trójki' zawiera 12 utworów, które stanowią cały, poza bardzo miłym When O' When (wielka szkoda, że nie znalazło się dla niego miejsce na płycie) artystyczny dorobek zespołu.
Mnie do gustu przypadły szczególnie 'Lies' oraz 'Berlin', które to utwory swoim brzmieniem bardzo przywodzą na myśl dźwięki tzw. Bedroom Producers, których fala zalała rynek muzyczny w 2007 roku.

Is Tropical - Lies
Is Tropical - Berlin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz